Prof. Dr. Cemal Ün

1991 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitiminden sonra Almanya’da Bonn Üniversitesinde, Prof. Dr. Karl SCHELLANDER’in danışmanlığında hayvanlarda QTL analizleri ve biyoinformatik konusunda çalışmalar yaparak 2001 yılında Bonn Üniversitesinden Doktora ünvanını aldı. Aynı yıl Münih’te ‘’GSF Research Center for Environment and Health’’ araştırma enstitüsünde genetik uzmanı olarak ‘’Almanya’da İnsan Hemofili A hastalarında FVIII geni Mutasyonları taraması’’ projesinde çalıştı. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne Öğretim Üyesi olarak atandı. Bu bölümde 2003-2009 yılları arasında Yrd. Doç. Dr olarak çalıştı ve bölüm başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 2007 yılı yaz döneminde TÜBİTAKtan aldığı araştırma bursuyla 3 aylığına tekrar Almanya’nın Bonn kentine gitti ve bu dönemde mikro RNA larla ilgili çalışmalarda bulundu. Aynı dönemlerde Türkiye Çiftlik Hayvanlarında Prion Hastalıkları Genetiği konusunu ana çalışma konularından biri olarak belirledi. Bu alanda günümüze kadar 7 uluslararası makale, 1 adet uluslararası kitapta bölüm yazdı. 2009 yılında Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümüne öğretim üyesi olarak atanan Cemal ÜN aynı yıl Doçent ünvanı aldı. 2015 yılında Profesör ünvanı alan araştırmacı 2012 yılından bu yana Biyoloji bölümünde Moleküler Biyoloji Anabilim dalı başkanlığını da yürütmektedir.

 

Yıldız Teknik Üniversitesine Yardımcı Doçent olarak atanmasından bu yana Danışmanlığında toplam 17 adet lisansüstü tez çalışması tamamlanmıştır. Halen 7 lisansüstü öğrencisinin danışmanlığını yapmaktadır. 23 tanesi Sci indekslerde taranan dergilerde olmak üzere 100 ün üzerinde yayını bulunmaktadır. Makaleleri temel olarak Çiftlik hayvanları genetiği, insan genetiği ve zeytin genetiği alanlarındadır. Bunların dışında Ayrıntı yayınları tarafından basılmış ‘’Keçi Medeniyeti’’ isimli Popüler bilim-sosyoloji kitabının yazarıdır. Psikeart ve Psikesinema gibi dergilerde sinema ve genetik, psikiyatri ve genetik ilişkisini irdeleyen yazılar yazmıştır.

 

Cemal Ün’ün çalışma alanları, QTL analizleri, İnsan ve hayvanlarda Prion hastalıkları genetiği, miRNA, evrimsel genetik ve biyoinformatik olarak özetlenebilir.

 

Ege Üniversitesi/Fen Fakültesi/Biyoloji Bölümü/Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı